Tuaregové

Jejich otcové se ještě živili pasením koz a voděním karavan velbloudů. Ti dnešní mají Toyoty a živí se prováděním cestovatelů a samozřejmě i archeologů po Sahaře. Bohužel je to v současné době obživa mizerná. Únosy turistů a válka v Lybii a v Mali jim vzaly práci. Až tak, že třeba Sarmiho bratr se s rodinou přesunul nahoru na planinu Tassilie, vrátili se k pasení koz a vyrábějí sýry. V letošním roce vláda rozhodla o podpoře turismu a vojáci oblast Tadrartu zajistili a zpřístupnili pro cestovatele a tedy i pro archeology.

Náš průvodce Sarmi jako mladík pracoval pro národní park Tassilie jako ranger. Spolupracoval tam s Dahmanim a toho si pak vzal k sobě jako řidiče, když si otevřel vlastní cestovní kancelář. Mimochodem číslo jeho průvodcovské licence je 15 z roku 1991. Sarmi mluví plynně fracouzsky, arabsky a tamaškem. S Dahmanim si celé dny povídali a povídali. Naopak kuchař celou dobu mlčel. Jen když jsme potkali velbloudy, tak se rozpovídal. Uměl jen tamašek. Velbloudy miloval. Když spal, tak občas ze spánku vykřikoval, jako by poháněl stádo velbloudů nebo karavanu.

Tuaregové jsou vysokých postav. Už na letišti bylo zábavné, jak vyčnívali z davu policistů a vojáků. To jsou většinou Arabové a nebývají velkého vzrůstu. Tuaregové jsou nejen vysocí, ale i velmi hubení. Život v poušti býval velmi těžký, maso často neměli několik měsíců, nepohrdli ještěrkou ani broukem. Mnoho dětí umíralo na podvýživu. Dneska žijí ve městech, jídlo i péči mají zajištěnou. Hubené postavy si naštěstí zachovali.

Tuaregové mají velmi přísnou hierarchii práce. Šéf nepracuje, nikdy, jen se projde kolem auta a pak si lehne do písku a podřimuje. Řidič celý den řídí, pomůže se dřevem na oheň a večer vaří čaj. Kuchař se celý den veze a večer kmitá. Vaří v papiňáku hovězí maso a těstoviny nebo rýži, prostírá, myje nádobí. Vařil dobře, jen škoda, že pořád totéž. K snídani tvrdá bageta rozpečená nad ohněm s taveným sýrem nebo vajíčky. K obědu zeleninový salát a kdo byl hodný, dostal jednu sardinku. K večeři dušené hovězí s rýží, těstovinami nebo kuskusem. Pořád dokola to samé dva týdny. Vlastně ne pořád to samé, když hovězí maso zasmrádlo, tak chytli ještěrku.