Ticho Pripjati, Černobyl

Návštěva reaktorového sálu v Dukovanech mě postrčila k napsání vzpomínek z návštěvy Černobylu v roce 2005. Byli jsme s kamarády Sqwerem a Medvědem jedni z prvních, kdo se dostali do prostoru jako turisti na čumendu. Cestovali jsme tehdy na motorkách přes celou Ukrajinu, zažili spoustu příhod s děvčaty a vodkou. Srážku s policajty i srážku motorky s koněm.

V Kyjevě jsme se ubytovali v úžasném komunistickém hotelu na Majdanu (Náměstí nezávislosti), kde netekla teplá voda a zařízení bylo tak padesát let staré.

cernobyl-05

 

Ráno nás vyzvedává dodávka agentury Jurije Tatarčuka. Agentura má jako jediná povolení k provádění v elektrárně. Jedeme asi dvě hodiny za Kijev do města Černobyl. Společně s námi cestuje redaktor vládního deníku „Výjimečná situace“, který od výbuchu monitoruje a píše o dění v oblasti. Nechápe, co nás přivedlo.

Jsme překvapeni, že ve městě Černobyl není až zas tak mrtvo. Občas projede auto, občas přejde člověk. Ona totiž elektrárna i po katastrofě pořád jela, další dva bloky pořád vyráběly elektřinu a byly odstaveny až nedávno na nátlak EU.

cernobyl-08

Ve správním domečku na bráně prostoru (do elektrárny je to ještě 20km) se nás ujímá Denis. Mladý průvodce v černých brýlích a maskáčích. Na nástěnkách v místnosti nám vysvětluje rozsah havárie. Jsou zde mapy koncentrací Stronia a Bária v oblasti, fotky z havárie.

cernobyl-10

Na bráně dostáváme od vojáků vynadáno, že máme jen šortky a sandály, v tomto oblečení je vstup zakázán. Denis ostrahu uklidňuje, že nás převlékne do bílého a galoší. Samozřejmě se na to vykašlal. Po čtyřproudé silnici, kterou čím dál tím více pohlcuje okolní les přijíždíme k elektrárně a k sarkofágu. Tady se nás ujímá další průvodce  – Irina . Kousek od sarkofágu je domeček s ochranou proti záření a v něm je showroom pro novináře.

Je zde model sarkofágu, model připravovaného shelteru, který je dnes za peníze EU již dokončen. Dozvídáme se , že pod kontrolou je jen 25% místností, teplota po výbuchu dosahovala 3000°C, výbuch nadzvedl poklop rekatoru vážící 2500tun a otočil ho o 90°, uvnitř pořád zbývá 20tun nevyhořelého a radioaktivního paliva. A výbuch nebyl nukleární, ale pouze únik stlačené páry, která nadzvedla poklop. A vzala s sebou spoustu radioaktivního paliva. Po výbuchu nikdo nevěděl, co se vlastně stalo a tak jaderný fyzik – konstruktér elektrárny nasedl s pilotem do vrtulníku a do reaktoru spustili spektrofotometr. Tím zjistili, že v reaktoru nehoří jaderná rekace, „pouze“ se vaří voda a vše se taví.

cernobyl-01

Údajně, kdyby opravdu došlo k zapálení jaderné rekace a nebylo k tomu daleko, tak by postižená oblast neměla desítky kilometrů, ale byla by to celá střední Evropa. Fyzik i pilot na následky ozáření zemřeli. Pak začalo hrozit, že se chladící voda začne teplotou a tlakem rozkládat na vodík a kyslík a dojde k výbuchu jako vodíkové pumy. Tak museli zastavit i chlazení vodou z vrtulníku a nakonec vědci vymysleli, že smíchají písek s jódem a další chemií a ten shazovali z vrtulníků do reaktoru. Po sedmi dnech se podařilo zchladit reaktor na únosnou mez. Piloti směli udělat jen jeden let a i tak dostali dávku stovek rtg, smrtelná je prý dávka 100rtg. Mezi tím všichni pohlaváři utekli daleko od elektrárny. Pak nastoupili horníci, prokopali tunel pod reaktor a vybudovali novou betonovou desku pod již ochlazeným reaktorem. Také dostali sovjí smrtelnou dávku. Nikdo nikomu nic neřekl, dávka jsou dostali lidé prý byla 80rtg a tehdejší ochranné pomůcky zastavily jen 5rtg. Jak se vyjádřil náš známý novinář z auta: „Nás je hodně, v Rusku nemá lidský život žádnou cenu.“

cernobyl-02

Pomník postavili hasičům. Ti totiž vůbec nevěděli, že došlo k jaderné havárii a požár v prostorách reaktorového sálu a na střeše se snažili hasit jako normální požár, vodou. Tím ale jen nevědomky  zhoršovali situaci, voda zatékala do reaktoru a tam vybuchovala.

Současný sarkofág má životnost 50let, ale z toho je už přes půlku pryč. Nový shelter bude mít životnost 100let a zatím nikdo neví, co bude pak.

Na nádvoří před sarkofágem Denis pózuje s dozimetrem, radiace není veliká, ale po pár minutách nás vyhání pryč.

cernobyl-06

 

cernobyl-09

 

Přes další vojenskou kontrolu projíždíme do města Pripjat. Ano, to je to město, které bylo v okamžiku výbuchu plné lidí, zaměstnanců elektrárny i s dětmi. Hotel, policie, dům kultury Energetik a vysoký panelák s rudou hvězdou na střeše. Mrtvé dominanty tichého města. Ani ptáci zde nezpívají, slyšet je jen vítr a naše kroky. Denis nás upozorňuje, abychom šlapali jen na beton, nesmíme na trávu a na mech. Pokládá dozimetr na mech a ten se při hodnotě 2rentgenů nezastavuje a načítá pořád dále. Vcházíme do domu kultury, je zpustlý a vybouraný, pod nohami nám praskají střepy. Nahoře na galerii se válí dětská botička, mráz nám běhá po zádech. Opravdu jsem jsme chtěli tohle vidět?

cernobyl-13

 

Za rohem je ale šok největší – mateřská školka a v ní postýlky. Tohle tady nechali schválně, jinak všechno vyklidili. Dovnitř se nesmí, kovové konstrukce postýlek silně září.

Vedle lunapark s obrovským ruským kolem, autodromem a houpačkami. Vše silěn radioaktivní. Měl se slavnostně otevírat 1.5.1986. Nestihli to, výbuch byl 26.4.1986. Prý riskantní pokus maximálního výkonu rekatoru. Při něm se natavily zastavovací tyče a při pokusu o zastavení se je nepodařilo zasunout. Teplota a tlak pořád stoupaly, až došlo k výbuchu páry.

cernobyl-04

Na zpáteční cestě nám průvodce ukazuje hydraulickou ruku jeřábu, kterou odklízeli trosky. Strká do ní na pár sekund dozimetr a hned nás žene pryč. Nejvyšší úroveň radioaktivity je na železničním přejezdu. Dozimetr ukázal 6 microSierbetu za hodinu!

cernobyl-12

cernobyl-15

Na výjezdu z první zóny nás kontrolují dozimetrama – oblečení, vlasy, auto. Pak zastavujeme u hromad vedle cesty se značkami radioaktivita. Ty hromady jsou hlínou zahrnuté rozbořené domy vesnice, kterou prostě shrnuli buldozerem.

 

cernobyl-11

Dozvídáme, se že slavný hřbitov techniky, která se podílela na likvidaci katastrofy, je rozkraden. Stála zde auta, traktory, bagry, obrněné transportéry, vše zasažené radioaktivitou. Jenže vše je železné a tak to bylo rozkradené a prodané do šrotu.

cernobyl-14

Podrobný popis havárie na Wikipedii