Vrak Dakoty

Na černé pláži Sólheimasandur nedaleko Víku leží vrak Dakoty. Piloti zde nouzově přistáli v roce 1973 v mlze a špatném počasí po té, co jim došlo palivo. Nikomu se nic nestalo a po přistání trapně zjistili, že palivo nedošlo, jen si přepnuli na špatnou nádrž. Místní farmář, který je přijel zachránit, pak na palivo ještě rok jezdil s traktorem.
Doplněno 2017 – našel jsem jiný příběh o Dakotě. V tomto příběhu nebylo příčinou přepnutí nádrží. Přišla prudká změna počasí a teploty, která zapříčinila vytvoření krystalků ledu v karburátorech motorů a k selhání motorů. Příběh je zde: Iceland’s Ghost Fleet

K vraku je kolíky vyznačená cesta. Stejně jako na celém Islandu zde platí zákaz jízdy mimo značené cesty a za ježdění v okolních černých píscích hrozí pokuta. Jeden americký režisér  tu vytáčel autem kruhy v písku, nafilmoval se, video dal na web a než stihl z Islandu odletět, tak ho sebrala policie. Nejen, že zaplatil pokutu půl miliónu ISK, ale ještě musel půjčovně zaplatit za poškození auta.

Doplněno 2016 – cesta k vraku je uzavřena, musíte nechat auto u silnice a jít pěšky.

Hiluxe jsem už prodal, tak je to i vzpomínka na super auto, které mě opakovaně vozilo na Islandu, v Albánii a v saharských píscích.