Bouřka v Rovensku

Autem, lépe terénním, stoupáte skoro hodinu hlubokým a úzkým údolím po štěrkové cestě do hor. Pak cesta udělá závěrečnou serpentýnu a vyjedete přímo do vesnice Rovensko. Z českých vesnic v Banátu je to ta nejhezčí. Roztažená po hřebeni kopce s nádherným výhledem. A také nejhůře dostupná. Cestu údolím zvládnou sice i normální auta, ale zbylé dvě přístupové cesty jsou už jen pro off-roady. A v zimě, když napadne sníh, tak je i cesta údolím neprůjezdná. A tak je vesnice v zimě odříznutá od světa, od pomoci, neprojede ani sanitka.
Přesto, že se jedná o asi nejhezčí českou vesnici, tak se nejvíce vylidňuje. Mladí odchází do Čech za prací, zůstávají jen staří. “Nechte nám je tady!” směje se stařenka, když vidí naše děti dovádějící na návsi.
Absurdnost EU dorazila i sem. Hlavní příjezdovou cestu jim nevyasfaltují, ale dostali dotaci na úpravu zemědělských cest a tak z Rovenska do vedlejší Rachity, ještě zapadlejší a opuštěnější vesnice vede vyasfaltovaná cesta. Podmínkou bylo, že jí budou používat jen zemědělské stroje….