FusheLaj

Předhůří těchto Albánských hor je vyschlá kamenitá krajina, já jsem si jí přezdil na Pustinu. Nikdo zde nežije, ovce se zde na kamenech nepasou a cesty nejsou projeté. Fushe Laj by v překladu mohlo znamenat Planina koupání. Takže to by naopak mohlo být, že v horách často prší. A nebo to také může být odvozené od praní ovčích kůží pod vodopády.

pustina-1

pustina-2

Nejsem geolog, ale Pustina mi vždy přišla jako vulkanického původu. Vodopád na říčce Shpërdhazës (možná něco jako Mlžná) by tomu odpovídal.

fushe-laj-3

Kolem říčky Shpërdhazës vystoupáte do hor až na hřeben Fushe Laj do výšky 1400 m n.m. Když budete mít smůlu jako já, tak přijdou mraky a bouřka.

fushe-laj-5fushe-laj-4

A nebo to můžu nazvat štěstím, protože jsem měl pocit, že jedu hororem. Mlha, vítr skučí v rozvalinách, tajemné průjezdy lesem.

fushe-laj-6fushe-laj-7fushe-laj-8

Cesta je kamenitá, spíše horší než lehce sjízdná. Ale odměnou jsou na jaře krásné květiny.

fushe-laj-9fushe-laj-10

Musel to být ale vtipálek, který tuto cestu vyznačil v mapě žlutou barvou, tedy jako lehce sjízdnou. Na závěr vyjedete ve vojenském prostoru, kde albánská armáda likviduje starou a zabavenou munici. “Vstup zakázán, nebezpečná zóna.” Tak raději rychle pryč.

fushe-laj-11