Island – Hranftinnusker

Hranftinnusker je tak blízko. Blízko od Landmannalaugaru, nejošklivějšímu kempu na Islandu, na jednom z nejhezčích míst Duhových hor. A přitom obtížně dostupný. Jen v létě, jen 4×4 autem. A to ještě pouze tehdy, když roztají loňské závěje a nenapadne nový sníh.

Hranftinnusker je velké geotermální pole, asi největší na Islandu. Je na svazích “obsidánové” hory Reykjafjöll. Obsidián je černé sopečné sklo a “fjöll” je ledovec.  Je zde velké množství horkých vývěrů, pramenů, sirných výdechů a fumarol. Fumarola je prudký únik páry. Voda se v hloubce ohřeje o horké magma a pod tlakem uniká puklinou v zemi. V Hranftinnusker je řada menších fumarol a pak jedna, jejíž hučení je slyšet na několik kilometrů. Je to údajně největší fumarola na světě. Pára z ní letí jak z parní píšťaly, za bezvětří až 100m vysoko.

V srpnu 2013 se zde drželo hodně sněhu od zimy a fumaroly byly plné vody. Tvořily tak jezírka vařící vody s prudkými gejzírky.

V oblasti Hranftinnusker je velmi obtížné fotografování. Většinou zde fičí silný vítr, ženou se mraky a prší. Chytit chvilku hezkého počasí na fotografování je spíše náhoda. Byl jsem zde za poslední tři roky třikrát a pokaždé byla mlha a déšť.

Červenec 2009, Srpen 2013.