Kozyrevsk

“… Je možné, že šiřitelem tohoto náboženského nadšení byl Kozyrevskij – je to věru možné – neboť táhl po Kamčatce, loupil, znásilňoval, vraždil, ale když se naskytla vhodná chvíle, kázával a vlastní rukou křtil Kamčadály a obracel je na pravoslavnou víru…
… Zajímavý člověk byl ten Kozyrevskij, to musíme říci. Byl to Polák, ale horlivý přívrženec pravoslavné církve. Tento podvodník a vrah s mystickými sklony vstoupil první ze Sibiře na Kurilské ostrovy…
… Ba náš milý Kozyrevskij začal kázat “na zemi pokoj, lidem dobrá vůle”. Byl zase zavřen do chládku a zřejmě také trochu zpráskán. Tehdy se jeho duše obrátila nadobro k Bohu – Kozyrevskij oblékl kutnu a založil na Kamčatce první klášter. Modlil se mnoho a zvěst o jeho svatém životě začala lákat lidi a s nimi přicházely všelijaké dary. Když se shromáždilo s dostatek darů, vzpamatoval se Kozyrevskij a vrátil se do hříšného světa…
… V Jakutsku přijal úkol, že postaví železné huti. Co se huti stavěly, propil všechny peníze, své i vládní, a musil znova do vězení. Ve vězení se zasvětil duchovní činnosti – tentokrát neproměnně a nadobro. To urychlilo jeho propuštění na svobodu. Když ho propustili ze žaláře, zabýval se penězokazectvím…
Pospíchal do Moskvy…Tam začal úplně nový život, sbíral dary, aby mohl obrátit domorodce na Kamčatce na křesťanskou víru… ” Citace z knihy J.Semjonov: Dobývání Sibiře.
Tak po takovémhle vejlupkovi tady pojmenovali vesnici. Kozyrevsk je vesnice, vzdálená 10 hod jízdy po prašných cestách z Petropavlovska na sever. Přímo nad vesnicí se tyčí aktivní sopka Klučevskyj (4835m). Ten je na večerní fotce, když se zvedly mraky. Vedle jsou ještě vyhaslá sopka Kamen (4585m), spící Bezymjanyj (2882m), Ostrý Tolbačik (3682m) a další a další. Klučevskyj byl aktivní, čoudil a na odvrácené straně prý vytékaly dva lávové proudy.