Uzon

Takhle vznikal život. Kaldera Uzon je jedinečné místo, které vzniklo při erupci před asi 39tis. lety. Kaldera je zaplněna jezírky, termálními prameny a bahenními sopkami. V jezírkách panují podmínky velice blízké vzniku života na Zemi. V některých jezírkách vzniká ropa. Zajímavé je, že díky chemickému složení prostředí, vysoké teplotě a tlaku, vzniká mnohem rychleji, než jak je běžné. Jedno z jezírek má v hloubce 35m krustu a pod ní je kyselina sírová o teplotě 140°C. Jiné jezírko se jmenuje “Chloridnoje”.
Do kaldery Uzon se dá dostat jen vrtulníkem, asi 1hod letu, 200km z Jelizova. Kaldera je přísně chráněnou rezervací, je nutné povolení ke vstupu. Po celou dobu prohlídky nás prováděla průvodkyně a ranger s puškou na medvědy. Medvědi tu opravdu jsou, zahlédli jsme samici s dvěma většími mláďaty. Pohyb je možný jen po dřevěných chodnících. Kdo by se také chtěl propadnou do horké kyseliny sírové.
Pro fotografa je skupinová návštěva Uzonu peklo. Ranger s puškou neustále popohání opozdilce, průvodce nesnesitelně pospíchá. Není čas měnit objektivy, natož postavit stativ a třeba zkusit polarizační filtr. A což teprve si počkat, až přejde mrak a udělá se světlo. Aspoň, že nám souvisle nepršelo nebo nebyla trapně modrá obloha. Tak jsem z té bídy vyždímal, co šlo.