Laguna Lejla, Atacama

Laguna Lejla leží asi 80km jihovýchodně od Sand Pedra de Atacama. Na rozdíl od lagun Miscanti, Piedras Rojas a dalších, co jsou u hlavní silnice č. 23 a kam vozí turisty autokarama, tak Lejla je dostupná jen dobrým terénním automobilem a bez turistů.

Stoupáte ze 2300 m n.m. po štěrkové cestě vzhůru do hor. Nejdříve po obrovském prastarém lávovém poli rozbrázděném hlubokými kaňony. Pak přes vysokohorskou pampu, kde jsme potkali stádo domestikovaných lam krotkých (Lama glama). Dále mezi neaktivními sopkami, přes sedlo 4451 m n.m. a sjedete k laguně Lejla 4360 m.

Dominantou laguny Lejla je vyhaslá sopka Cerro Aguas Calientes, též nazývaná Simba 5924 m. Na vrcholku sopky je údajně v kráteru jezírko s teplou vodou proto název Agua Calientes (teplá voda). Na fotkách je to špičatá sopka nad lagunou. Mnohem zajímavější je nenápadný kopec těsně nalevo, což je aktivní sopka Lascar 5592 m, ze které se občas kouří a občas vytéká láva.

Noc u laguny byla náročná, vařič jsme obkládali kameny a stany se nám snažily ve větru uletět. Přespání ale rozhodně stálo za to.