Laguna Piedras Rojas

Laguna Piedras Rojas by byla krásná. Krásné jezero s teplými prameny, brodící se plameňáci, orámovaná starými sopkami. Byla by krásná kdyby. Kdyby nebyla těsně u hlavní silnice č. 23, která je nově vyasfaltovaná. Po silnici přijíždějí davy turistů v autobusech ze San Pedra. Jediné místo, odkud je povoleno sledovat plameňáky je vyhlídka, odkud je vidíte jako malé růžové tečky v dálce. Na dodržování pravidel dohlíží ranger a má pracovní dobu od 8 do 18 hod.

Spali jsme kousek od laguny v kopcích a u laguny jsme byli hned za svítání (mimochodem, bylo ráno Nový rok 1.1.2019). Auto jsme nechali u silnice na parkovišti, nikde žádná cedule a tak jsme, nic netuše, sešli dolů k laguně. V klidu jsme si nafotili a když už jsme skládali stativy a chtěli odejít, tak si pro nás přišel ranger. Po cestě nás ještě šikanoval, že nesmíme jít po pěšince vyšlapané lamami vikuňa. Vyvedl nás na parkoviště, kde už stáli dva autobusy s turisty. S ohledem na davy turistů ochranu laguny celkem chápu, ale také sem mohli dát nějakou ceduli s upozorněním.

Mimochodem nedaleké laguny Miscanti a Miñiques raději vynechte. Přetlak turistů je zde neskutečný a neuvidíte ani jednoho plameňáka.