Raudfossar

Raudfossar / Červený vodopád na Islandu v Duhových horách je známý. Lehce dostupný, kousek od hlavní cesty F225. Chvíli před odjezdem na Island mi ale kamarád fotograf Honza Sucharda poradil, že kus cesty nad vodopádem je místo, kde pramení říčka z magického oka Rauðauga / Červené oko. Honza měl v létě štěstí a nafotil magické oko za bezvětří a slunečného počasí.

My jsme takové štěstí neměli. Dva dny už silně pršelo, včera byl takový vítr, že uzavřeli silnici č.1 a dnes začalo sněžit. Fujavice střídaly chvilky se sluncem, ale bylo jich málo. Celé Duhové hory byly zasněžené, na F225 byly závěje. K Rudému oku jsme se ve sněhu brodili asi 2 hod. Z toho prudké stoupání nad vodopád Raudfossar byla ta lehčí část. Nejtěžší byly zasněžené svahy a zrádné úžlabiny, kde jsme se propadali do hlubokého sněhu.

U vlastního oka, kde pramení říčka, se na nás počasí slitovalo. Sice foukalo a slunce bylo za mrakem, ale aspoň nebyla fujavice. Foukalo tak, že na postavení foťáku na stativ nebylo ani pomyšlení. Na zpáteční cestě se zatáhlo, bylo šero a cestu jsme hledali v husté vánici.