Saharské guelty

Jak přežívají mufloni v Mufloním kaňonu, gazely a zajíci na Sahaře? Pijí z guelt. Guelty jsou úzké skalní kaňony, kde se při zimních deštích nashromáždí voda. Kaňony jsou úzké a hluboké a tak v nich voda vydrží dlouho do žhavého saharského léta.

Kolem gulet žili prehistoričtí obyvatelé. V dobách kdy Sahara přestávala být zelená a tak museli hledat vodu pro svoje stáda. Pod skaními převisy po nich zůstaly skalní malby a také hrnce (“pot”), ve kterých si ukládali nebo míchali potraviny (fotka z pod převisu).

Gazely, mufloni, fenci, šakali, zajíci, myšky a další obyvatelé nehostinných pustin centrální Sahary přicházejí do guelt pít. Také Tuaregové při putování s archeology nebo turisty sem přijíždějí plnit kanystry. Bohužel mezi turisty nepatří pouze vzdělaní Evropané, ale také Arabové ze severu Alžíru. Ti si guelt opravdu neváží. Tuareg by nikdy u guelty nespal, nerušil by zvířata, co se v noci do guelty chodí napájet. Arabovi je to jedno, u guelty se nejen vyspí a udělá si zde mejdan, ale také se, těsně u vody, vyprázdní.