Yemrehanna Krestos

„Nic jim nedávejte, ani lízátka!“ Při cestě do kostela jsme zastavili na vyhlídce, fotili vesnici a kolemjdoucí děti. Náš průvodce nás zarazil, abychom jim fakt nic nedávali. Jsme asi 2hod jízdy po mizerné prašné cestě od Lalibeli. Turisti sem moc nejezdí a tak místní lidé ještě nejsou zkaženi.
Skalní kostel Yemrehanna Krestos je schovaný v jeskyni, která vznikla v krystalizujícím sloupovém čediči. Kostel je chudý, jeden svatý obraz a kříž. Ale schází se sem místní pomodlit z širokého okolí. Bohužel většina z nich je nějak nemocná. Nohy zkřivené křivici, belhají se o berlích, ti co už nemohou chodit, tak jdou po kolenou a ruce si podpírají ohmatanými klacky. Potkáváme slepé ženy s malými dětmi. Všichni zde hledají spásu a pomoc. Tak tohle je realita venkova Etiopie stiženého mnoha hladomory.
Na zpáteční cestě se zastavujeme v jedné vesničce. Holky si tu zaplétají vlasy do krásných účesů, vlasy si mažou lojem, až se jim lesknou, mají na sobe modré a žluté šaty. Bydlí v proutěných kulatých chatrčích, vaří na ohni, smrdí kouřem, děti jsou špinavé, vyhublé a těm nejmenším lezou do očí nepřetržitě mouchy a oni si toho nevšímají. Miminka jsou zavěšená v šátku na zádech matky a hlavu mají zakrytou kouskem hadru, aby na ně mouchy nemohly.
Další zastávka je pod obrovským stromem. Baobab to není a jméno neznám. Kolik století tu asi roste? Pod stromem leží stádo krav a děti je pasou. Děti tu jsou nejdříve jen tři, ale brzy se sbíhají další a další. Že by měly být ve škole? Ale jděte, tady jste v Etiopii.
Yemrehanna Krestos byl králem v 11.stol, říkalo se mu Abrahám. Kostel pochází z jeho doby.